Jak opanować stres związany z rozmową kwafilikacyjną?

Dostałeś zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną? To świetnie! Masz szansę na pracę. Twoje CV i list motywacyjny zainteresowały rekrutera.

Gdzieś obok radości i podekscytowania na pewno pojawił się u Ciebie lęk i niepokój przed rozmową kwalifikacyjną. Stres jest zjawiskim naturalnym, nieodłącznym elementem naszego życia. Mechanizm powstawania stresu wykształcił się dawno temu i ma na celu pomóc nam w sytuacjach zagrożenia. Niestety czasami wymyka się spod kontorli i utrudnia nam funkcjonowanie.

Jak sobie z nim poradzić tak, aby rzeczywiście służył nam jako bodziec, a nie jako hamulec?

Kluczem do sukcesu jest dobre rozpoznanie. Brzmi banalnie, ale jedyną i najlepszą metodą na poskromienie stresu jest poznanie swojego wroga i oswojenie go. „Wrogiem” w tym momencie jest rekruter, który zapewne będzie zadawał Ci sporo niewygodnych i podchwytliwych pytań.

Przygotuj się więc do rozmowy z „wrogiem”.

    1. Przygotuj teczkę z dokumentami- wydrukuj CV, list motywacyjny i listę referencji (kontakty do osób, które mogą potwierdzić twoje dotychczasowe doświadczenie). Zbierz informacje o firmie, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś. Przeczytaj informacje dostępne na jej stronie internetowej. Wykazując się wiedzą na temat firmy udowadniasz, że poważnie podchodzisz do rekrutacji.

    2. Nie spóźnij się, a nawet bądź przed wyznaczoną godziną. Nic tak nie stresuje, jak świadomość, że utknąłeś w tramwaju, a w firmie czeka na Ciebie znierpliwiony rekruter. Przygotuj sobie wcześniej wszystkie potrzebne rzeczy, łacznie z ubraniem. Zorientuj się jak dojechać na miejsce spotkania.

    3. Przygotuj ubranie właściwe na to wyjątkowe spotkanie. Odpowiedni strój oraz świadomość, że wyglądasz w pełni profesjonalnie na pewno zniweluje Twój poziom stresu.

    4. Pomyśl co chcesz powiedzieć. Przygotuj listę najczęściej zadawanych pytań i spróbuj przygotować na nie odpowiedzi. Zastanów się w jaki sposób udzielisz odpowiedzi na niewygodne pytania, które mogą paść w trakcie rozmowy. Rekruter może zapytać np. o Twoją sytuację rodzinną lub plany prokreacyjne. Masz dwa wyjścia- albo odmówisz odpowiedzi, albo odpowiesz zgodnie z prawą, co w szerszej perspektywie na pewno bardzo Ci się opłaci. Możesz też wypowiedzieć na głos kluczowe zdania – oswoisz się z nimi.

    5. Oszukaj swój stres, czyli nastaw się psychicznie. Uwierz w siebie, w swoje możliwość i kwalifikacje. Jesteś odpowiednim kandydatem. Przecież to właśnie z Tobą chce rozmawiać rekruter! Czy byłoby tak, gdybyś nie nadawał się do tej pracy? I pamiętaj, że uśmiech rozładowuje napięcie :)

DODAJ KOMENTARZ