Jak i gdzie szukać pracy w internecie?

Nikt w dzisiejszych czasach nie wyobraża sobie życia bez komputerów i dostępu do internetu. Coraz więcej spraw załatwiamy internetowo; płacimy rachunki, zaciągamy kredyty, piszemy wspomnienia w postaci blogów, oglądamy fimy, rozmawiamy z przyjaciółmi… więc czemu by nie spróbować poszukać pracy przez internet?

Oczywiście pierwszym i podstawowym narzędziem do rozpoczęcia wszelakich poszukiwań jest stary dobry google. Tutaj mamy pełną dowolność. Wpisujemy co tylko chcemy i bacznie obserwujemy, co nam się ukaże. Możemy wpisać dowolne frazy, np. szukam pracy, ogłoszenia o pracę… itd.

Doskonałym źródłem informacji są specjalistyczne portale pracy. Często obok ofert pracy znajdziemy tam również wiele artykułów oraz porad dotyczącyh poszukiwań pracy.

Najpopularniejsze portale tego typu, to:

Kolejnym dobrym miejscem do poszukiwań są duże polskie serwisy ogłoszeniowe, z których najpopularniejsze są:

Strony, na których można znaleźć ogłoszenia o pracę pochodzące z innych serwisów noszą nazwę muliwyszukiwarki. Dzięki nim można za jednym razem przejrzeć oferty pochodzące z różnych stron www. Najlepsze multiwyszukiwarki to:

Ważnym elementem internetowego ekosystemu związanego z pracą, są strony z poradami związanymi z poszukiwaniem pracy, wskazówkami dotyczącymi pisania dobrego CV, informacjami jak pomyślnie przejść proces rekrutacyjny:

Praktycznie każdy Powiatowy Urząd Pracy posiada swoją stronę www, na której coraz częściej zamieszczane są trafiające do PUP oferty potencjalnych pracodawców. Warto regularnie zaglądać na oficjalną stronę swojego Urzędu Pracy.

Publiczna Służba Zatrudnienia posiada swoją stronę www.psz.praca.gov.pl/hr/PoSearch/index.php, na której znajduje się Centralna Baza Ofert Pracy. Zamieszczone są tam wszystkie oferty jakie zostały zgłoszone do PUP-ów.

Do dyspozycji mamy również:

Musimy pamiętać, że internet to studnia bez dna. Znajdziemy tam wszystko. Obok uczciwych ofert, możemy trafić również na oszustów. Bądźmy czujni i nie dajmy się złapać na lep słodkich obietnic. Zanim podamy swoje dane nieznajmomej osobie, sprawdźmy ją, chociażmy googlując nazwę firmy oraz czytając opinie na forach intenetowych.

DODAJ KOMENTARZ