Czego unikać szukając pracy?

Każdy, kto szuka pracy, wie, że jest to… ciężka praca. Aby jednak poszukiwania zakończyły się sukcesem trzeba wykazać się zaangażowaniem, poświęcić dużo czasu i wiedzieć jak uniknąć typowych błędów.

Błąd 1- Szukasz pracy, ale nie masz konkretnego planu.

Zanim przystąpisz do jakichkolwiek działań, zastanów się jakie posiadasz wady, zalety; oceń swoje możliwości. Zastanów się jaka praca cię interesuje. Wybierz ogłoszenie, a następnie odpowiedz na pytania: czy potrafię wykonać zadania opisane w ogłoszeniu, czy chcę wykonywać opisane zadania?

Bład 2- Masowo wysyłasz indentycznie brzmiące cv i listy motywacyjne.

Wielokrotne wysyłanie dokumentów aplikacyjnych do wielu firm, w dodatku z różnych branż, na różne, często odmienne stanowiska nie może skończyć się dobrze. Nasze zgłoszenie każdorazowo powinno ściśle odpowiadać charakterystyce określonego stanowiska. Zapomnij o korzystaniu z gotowych szablonów cv. To właśnie one sprawiają, że twoje cv niczym się nie wyróżnia spośród innych, tak samo sztampowych „cevałek”. Warto komuś pokazywać nasze dokumenty aplikacyjne przed wysłaniem, kto wskaże nam możliwe pomyłki, np. językowe

Bład 3- Poświęcasz zbyt mało czasu na szukanie pracy.

Właściwie szukanie pracy jest pracą samą, więc powinna zajmować zdecydowaną większość twojego czasu. Nie pracujesz zarobkowo, ale to nie oznacza, że masz wakacje! Wstań wcześnie rano, dokładnie tak, jakbyś miał zamiar udać się do pracy, i przez kolejne kilka godzin zajmuj się tylko swoją karierą. Dopracuj dokumety aplikacyjne, odpowiedz na oferty w internecie, odwiedź firmy, w których chciałbyś pracować, i zostaw tam swoje cv… Tylko ten, kto szuka, znajduje.

Błąd 4- Nie informujesz otoczenia o fakcie szukania pracy.

Na spotkaniu ze znajomymi rozmawiacie o wszystkim, tylko nie o pracy? To błąd. Poinformuj ich, że poszukujesz pracy. Wieści szybko się rozchodzą. „Poczta pantoflowa” ma naprawdę wielką siłę rażenia. Być może już za kilka dni otrzymasz telefon od znajomego twojego znajomego, który zaproponuje ci zatrudnienie w swojej firmie?

Błąd 5- Na siłę starasz się być oryginalny.

O ile w nowoczesnej agencji reklamy kolorowa koszula i kolczyk w nosie byłby do przyjęcia, o tyle w firmie korporacyjne, gdzie obowiązuje sztywny dress code, zostałbyś skreślony już na stracie. Zanim przybędziesz na rozmowę z rekruterem, upewnij się, jakie zasady dotyczące ubioru obowiązują w danym miejscu. Swoją oryginalnośc możesz zaznaczyć dyskretnie, np.poprzez ciekawą torebkę- jeśli jesteś kobietą, lub poprzez fantazyjny krawat- w przypadku mężczyzny.

Błąd 6- Poddajesz się stresowi.

Nadmierne uleganie emocjom nie pomaga, a wręcz szkodzi. Pewnie myślisz w tym momencie: „łatwo powiedzieć, trudniej zrobić”… Spróbuj jednak rozładować swój stres np. uprawiając sport. Nie kumuluj w sobie negatywnych emocji, nie pozwól, aby stres cię „zjadł”, ponieważ zwłaszcza teraz, kiedy szukasz dla siebie nowej zawodowej drogi, potrzebujesz spokoju i opanowania.

DODAJ KOMENTARZ